Schedule



Below is the schedule for the fair.

Touch or Click on items below to expand.
Click here to open all

Daily Activities

Please Note: Most exhibits will be removed on Saturday night at 10.

10am - 10pm Children’s Barnyard Open
10am - 10pm 4-H & Youth Building Open
10am - 10pm Antique Equipment Building Open
9am - 9pm Maple Sugar House Open
10am - 6pm Twist O’ Wool Guild Demos (Twist O’ Wool Guild tent)
10am - 10pm Forest Festival Exhibits & Demonstrations (forestry building)
10am - 10pm Home & Garden Building Open with continuous craft demos
10am - 10pm Lucien Paquette Exhibit Building Open
Daily Maple Products Demonstrations (maple sugar house)
12pm - 12am Midway Open (approximately)
1pm - 4pm Milking Parlor Demonstrations

Tuesday

Opening Ceremony & Parade, Demo Derby, Dinners & Shows

Morning

8:30 Western Only 4-H and Open Youth Junior Horse Show (horse area)
9:00 4-H Dairy Conformation Classes (animal show arena)
10:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)

Afternoon

12:00-6:00 Cairo Northern Clowns (Front of FFA Food Booth)
12:00 Dig For Treasure! (youth activity area) - FREE
12:00 Pirate Man Dan (show tent)
12:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
1:00 Midway Opens (approximately) $25 all day ride bracelets
1:00 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
1:00 Circus Adventure (entertainment show area)
1:00-5:00 Children's Activities (children's barnyard area) - FREE
1:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
1:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
1:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment
2:00 Sheep Shearing/Handling Demonstration (sheep show tent)
3:00 Pirate Man Dan (Show tent)
3:00 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
3:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
3:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
3:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
3:30 The Silver Circus Show (entertainment show area)
4:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment
5:15 Vermont Products Dinner-1st Sitting (dining hall)
5:00 Gymkhana (horse area)
5:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
6:00 Vermont Products Dinner-2nd Sitting (dining hall)
6:00 Circus Adventure (show area)
6:45 Vermont Products Dinner-3rd Sitting (dining hall)
7:00 Sanctuary Band (bandstand)
7:00 G. Stone Motors Demo Derby (Tractor Pad)
7:00 Dan LaPointe-Glorybound Country/Gospel (show tent)

Wednesday

Agricultral Shows & Demos, Caber Toss, Karaoke , and The Demolition Derby

Morning

8:30 English Only 4-H and Open Youth Jr. & Sr. Horse Show (horse area)
9:00 Open Dairy Show-Holsteins, Ayrshires, Milking Shorthorns
9:30 Ox Pulling (Butterfeld Arena)
10:00 - 12:00 Children’s Activities (children’s barnyard area) - FREE
10:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
11:00 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)

Afternoon

12:00-6:00 Cairo Northern Clowns (Front of FFA Food Booth)
12:00 Midway Opens $25 all day ride bracelets
12:00 Pirate Man Dan (show tent)
12:00 Dig For Treasure! (youth activity area) - FREE
12:00 Goat Show (sheep show tent)
12:00 Men’s Caber Toss (tractor pad)
12:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
1:00 Ladies Iron Skillet Toss (tractor pad)
1:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
1:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
1:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
1:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment (show tent)
2:00 Sheep Shearing/Handling Demonstration (sheep show tent)
2:30 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
3:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
3:00 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
3:00 Pirate man Dan (Show tent)
3:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
3:30 The Silver Circus Show (entertainment show area)
4:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment (show tent)
5:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
6:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
7:00 Karaoke Talent Night with DJ Amanda Rock (signup at 6:30) (show tent)
7:00 G. Stone Motors Demolition Derby (tractor pad)
7:30 Third Shift Band (bandstand)

Thursday

Tractor Pulls

Morning

8:00 Annual ACFFD Open Horse Show (horse area)
9:00 4-H Dairy Fitting & Showmanship Classes (animal show arena)
9:00 4-H & Other Youth Sheep Show (sheep show tent)
10:00 Hand Mowing Contest (antique equipment demo area)
10:00 VTPA-Antique & Enhanced Antique Tractor Pulls
10:30 Pony Pulling (Butterfeld Arena)
10:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
11:00 Pedal Tractor Pull (show tent) (sign-ups at 10:00)
11:30 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
11:00-3:00 Sparky Ladybug Love! (Connor Home Stage in Paquette Bldg)

Afternoon

12:00-6:00 Cairo Northern Clowns (Front of the FFA Food Booth)
12:00 Midway Opens (approximately)$25 all day ride bracelets
12:00 Pirate Man Dan (show tent)
12:00 Dig For Treasure! (youth activity area) - FREE
12:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
1:00 -5:00 Children’s Activities (children’s barnyard area) - FREE
1:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
1:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
1:30 Buffal Barfield Unherd-of-Entertainment (show tent)”
1:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
2:30 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
3:00 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
3:00 Pirate Man Dan (Show Tent)
3:00 “Robinson’s Racing Pigs” (children’s barnyard area)
3:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
3:30 Circus Adventure (show area)
4:00 Beef Showmanship/Fitting Show (Senior, Intermediate, Junior, & Novice) & Market Classes (animal show arena)
4:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment (show tent)
5:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
6:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
7:00 G. Stone Motors Demolition Derby (tractor pad)
7:00 Nickel & Dime (Band Stand)
7:30 Animal Costume Class (animal show arena)
8:00 Rehab Roadhouse (Show Tent)

Friday

More Shows, Armwrestling and Pulling Competitions

Morning

8:30 Exhibitors’ Breakfast (dining hall)
9:00 Open Sheep Show (sheep show tent)
9:30 Draft Horse Show (horse area)
10:00 Working Steer & Ox Show
10:00 - 12:00 Children’s Activities (children’s barnyard area) - FREE
10:00 VTPA- Garden Division- Youth, Adult Stock, SportStock, ATV, Super Stock Open, Pro Diesel, 4 Cyl Mods (tractor pad)
10:00 Horse Pulling (Butterfield Arena)
10:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
11:00 Pirate Man Dan (show tent)

Afternoon

12:00-6:00 Cairo Northern Clowns (front of the FFA Food Booth)
12:00 PeeWee Dairy Showmanship (animal show arena)
12:00 Dig For Treasure! (youth activity area) - FREE
12:00 Midway Opens $25 all day ride bracelets
12:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
12:00 PeeWee Dairy Showmanship (animal show arena)
12:15 Buffalo Barfield Unherd-of Entertainment (Show Tent)
1:00 Tom Joyce, Magican (bandstand)
1:00 4 Abreast, Show Division (horse area)
1:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
1:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
1:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
1:30 Pirate Man Dan (show tent)
2:00 Magic Workshop w/Silver Circus (entertainment show area)
2:00-5:00 Children’s Activities (children’s barnyard area) - FREE
2:45 Buffalo Barfield Unherd-of Entertainment (Show Tent)
3:00 Future Showmanship/Fitting Class & Beef Conformation & Group Classes (animal show arena)
3:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
3:00 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
3:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
3:30 The Silver Circus Show (entertainment show area)
4:00 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
5:00 Armwrestling-Kids 16 & under (sign up at 4:00)(show tent)
5:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
5:30 Miniature Horse Team Hitching Demonstration (children’s barnyard area)
6:00 Circus Adventure (show area)
6:00 VTPA- Truck Division- Stock St. Legal, Mod St. Legal, Work Stock Diesel, 2.5 Diesel, 2.6/3.0 Pro Diesel, 2WD Mini, VT V8 Minis (tractor pad)
7:00 Armwrestling-Adults (weigh-ins 5:00)(show tent)
7:00 Blues and Beyond Band (bandstand)
7:00 NYTPA - Sanctioned Super Farm & Limited Pro Tractor Pulls (tractor pad)

Saturday

Dairy Show, Pulling Competitions & Fireworks!

Morning

9:00 Open Dairy Show- Jersey, Brown Swiss & Guernsey
9:30 Draft Horse Show (horse area)
10:00 Wanda Goodyear Memorial Baked Bean Contest (picnic pavilion)
10:00 VTPA-Farmstock, Open 4WD, Hot Farm, Super stock 4x4, Altered Farm, Street Legal Semi, Single Engine Mod Pulls (tractor pad)
10:00 - 12:00 Children’s Activities (children’s barnyard area) - FREE
10:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
10:30 Youth Sheep Blocking and Fitting Contest (sheep tent)

Afternoon

12:00 Pirate Man Dan (show tent)
12:00-6:00 Northern Cairo Clowns (front of FFA food booth)
12:00 Midway Opens (approximately) $25 all day ride bracelets
12:00 Dig For Treasure! (youth activity area) - FREE
12:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
12:30 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
1:00 Rack ‘N Reel’s Sling Shot Competition (sign up at 12:00)(Butterfeld Arena)
1:00 Six Horse Hitch, North American Classic Six Qualifer (horse area)
1:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
1:30 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
1:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
1:30 Buffalo Barfield Unherd-of-Entertainment (Show Tent)
2:30 Turkey Calling Contest (Butterfeld Arena)
3:00 4H & Youth Poultry Show (Bandstand))
3:00 Pirate Man Dan (Show Tent)
3:00 Antique Equipment Demos (antique equipment area)
3:00 Sheep & Wool Garment Lead Line Class (sheep show tent)
3:00 Sheep Shearing/Handling Demonstration (sheep tent)
3:00 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
3:30 Duck & Goose Calling Contest (sign up at 2:30)(Butterfeld Arena)
3:30 4-H Hands on Workshop (4-H exhibit building)
3:30 Circus Adventure (Show Tent)
3:30 Tom Joyce, The Magic Man (bandstand)
4:00 4H & Open Youth Rabbit Show (animal show arena)
5:00 Home & Garden Awards & Leona Thompson Bowl Presentation (home & garden bldg)
5:30 “Robinson’s Racing Pigs” (dairy area)
5:30 Miniature Horse Team Hitching Demonstration (children’s barnyard area)
6:00 The Silver Circus Show (entertainment show area)
6:00 VTPA-VT V8 Minis, Altered Farm, Street Legal Semis, S.S. 4x4 Pickups, Hot farm, Pro Stock, Single Engine Mod Pulls(tractor pad)
7:00 Rust & Ruin (bandstand)
7:00 Dance Party w/DJ Tony Lamoureux (Show Tent)
7:00 NYTPA - Sanctioned Super Farm & Limited Pro Tractor Pulls (tractor pad)
9:15 Farm Credit East Closing Fireworks Display (set of east of horse area)